Miyom tedavisi hakkında mutlaka bilmeniz gerekenler

rahim

Miyom nedir?

Miyomlar, kadında rahim duvarının kas tabakasının iyi huylu kitleleridir. Tıpkı yağlı dokularda oluşan lipomlar gibi, miyomlar da rahimden kaynaklanır. Bu yazıda miyom tedavisi konusunda bilgiler vermeyi amaçlıyoruz.

Rahimde miyom neden olur?

Miyomların oluşma nedeni net olarak bilinmemektedir. Rahimdeki bazı kas hücrelerinin östrojen hormonuna daha hassas olmasına bağlı olduğu düşünülmektedir. Bu hücreler östrojen hormonu etkisiyle diğer hücrelerden daha fazla büyüyerek miyom kitlelerini oluşturur.

Kimlerde miyom gelişme riski daha fazladır?

Her kadında miyom oluşabilir. Ancak, ailesel olarak yatkınlık olabilir. Siyahi ırkta miyom gelişme oranı beyaz ve sarı ırk kadınlara göre daha çok olduğu bildirilmiştir.

Rahimdeki miyomlar nasıl sınıflandırılır?

Miyomlar rahimde yerleşim yerlerine göre sınıflandırılır. Rahim duvarına yerleşen miyomlar intramural miyom, rahmin iç boşluğuna doğru büyüyenler submüköz, rahmin dışına doğru uzananlar ise subseröz miyomlar olarak isimlendirilir. 

Rahimden koparak başka bir organ üzerine veya karın zarına yapışan miyomlar ise parazitik miyomlar olarak adlandırılır. İntraligamenter miyom demek, rahmin yanındaki periton zarı olan broad ligament içerisine yerleşmiş miyomlardır.

miyom yerleşim yerleri

Rahim ağzında miyom olduğunda, servikal miyom olarak belirtilir. Doktor tarafından ultrason yapılarak miyomların yeri anlaşılabilir. Bazı durumlarda manyetik rezonans (MR) veya tomografi ile de miyom tanısı konulabilir.

Miyom ağrı yapar mı? Miyom ağrısı nereye vurur?

Miyomlar her zaman ağrı yapmaz. Bazı miyomlar, özellikle hızlı büyüyenler veya büyük miyomlar ağrı yapabilirler. 

Miyom ağrısına ne iyi gelir?

Miyomların ağrısı genellikle adet döneminde artış gösterir. Bu durumda ağrı kesiciler kullanılabilir. Özellikle anti-enflamatuar özellikteki ağrı kesiciler miyom ağrısını azaltabilir. Miyom boyutlarında hızlı artış olması da ağrıyı artırabilir. 

Gebelik durumunda miyom dejenerasyonu denilen durumda şiddetli ağrılar olabilir. Bu durumda asetaminofen ve gerekirse diğer ağrı kesiciler kullanılması gerekebilir. Gebelikte nadiren şiddetli ağrı durumuna neden olan miyomlarda, açık ameliyatla miyomun alınması gerekebilir.

Miyom kanaması nasıl belli olur?

Çoğu kadın miyomun varlığını anlamayabilir. Ancak bazı hastalarda miyomlar kanamaya neden olabilir. Bu kanamalar genellikle adet döneminde fazla kanama şeklindedir. Rahmin içine doğru büyüyen submüköz miyomlarda ise, ara kanamalar oluşabilir. 

Miyom ne kadar büyürse ameliyat gerekir?

Ameliyat için net bir sınır yoktur. Ancak genellikle 10 cm ve üzeri miyomlarda ameliyat önerilir. Miyomların büyümelerinin hızlı olduğu durumlarda, menopoz dönemlerinde büyüme durumunda da miyom tedavileri genellikle ameliyatla yapılır. Ayrıca anormal kanama şikayeti olan hastaların tedavisi de ameliyat gerektirir.

 

ameliyat

Menopozda miyom belirtileri nelerdir?

Miyomlar östrojen hormonuna duyarlı kitleler olduklarından, menopoz döneminde genellikle küçülürler. Miyomlarda kanserleşme olması halinde menopozda büyüyebilirler. Bu duruma sarkom ismi verilir. Menopozda büyüyen kitleler vajinal kanama veya kötü kokulu kanlı akıntı yapabilirler. Mutlaka detaylı inceleme yapılması gerekir. 

Miyom ameliyatı nasıl yapılır?

Miyom ameliyatı kapalı ameliyat (laparoskopi) veya açık ameliyat şeklinde yapılabilir. Miyom rahimde yerleştiği yerden çıkarılır ve rahim uygun şekilde onarılır. 

Genellikle kapalı miyom ameliyatında hastalar daha hızlı iyileşerek rutin hayatlarına daha kısa sürede dönerler. Açık miyom ameliyatı olan kadınlar genellikle 1 ay sonra spor dahil rutin hayatlarına dönmüş olurlar. Açık miyom ameliyatı yapılan kadınların yorumları, genellikle birkaç hafta içinde normal yaşamlarına döndükleri yönündedir. 

Miyom ameliyatı kaç saat sürer?

Miyom ameliyatları genellikle 1 saat kadar sürer. Bazı durumlarda, özellikle kapalı ameliyat yapılırsa bu süre daha uzun olabilir.

Miyom ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Miyom ameliyatı kapalı veya açık olarak yapıldıktan sonra genellikle 1-1,5 ay süre ağırlık kaldırma gibi egzersizlerden ve cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. Ameliyattan 1 hafta sonra yürüyüş gibi sporlar yapılmaya başlanabilir. Miyom ameliyatından genellikle 10 gün sonra yüzme sporuna başlanabilir.

Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar miyom ameliyatı olabilir mi?

Çocuk isteyen kadınlarda miyomlar büyükse, rahim içerisine doğru baskı yapıyorsa miyomlar alınmalıdır. Rahim koruyucu miyom ameliyatı rahim dokusu korunarak ve rahim en iyi cerrahi teknikle usulüne uygun dikilerek yapılır. 

Miyom ameliyatı sonrasında doğum şekli nasıl olmalıdır?

Rahim korunarak miyom ameliyatı sırasında dikiş atılan bölgelere göre doğum şekli belirlenmelidir. Rahimde bebeğin yerleştiği kas dokusuna yerleşmiş miyomlar alındığında genellikle sezaryen doğum önerilir Rahmin dışına yerleşmiş miyomların alınmasından sonra normal vajinal doğum yapılabilmektedir.  

Her miyom ameliyat edilmeli midir?

Hayır. Sadece ağrı yapan, kanama yapan veya hızlı büyüyen miyomlar ameliyat edilir. Çocuk istemi olan hastalarımızda rahim alınmaz, rahim korunarak miyom ameliyatı yapılır.

Miyom ameliyat olmazsa ne olur?

Miyomlar genellikle menopoz dönemine kadar büyüme eğiliminde olurlar. Eğer ameliyat olmazsa, mevcut şikayetler artış gösterebilir. Kanserli hücreler içeren miyomlar (sarkomlar) eğer alınmazlarsa tanı konulamaz ve kanser ilerleyebilir. 

Miyom ilaçla tedavi edilir mi?

Bazı kişiler ilaç tedavisi veya miyom bitkisel tedavi isteminde bulunurlar. Günümüzde kişiyi geçici menopoza sokan ilaçlar dışında miyomların etkili bir ilaç tedavisi yoktur. 

Ameliyatsız miyom tedavisi yapılabilir mi?

Hormon tedavileri (suni menopoz) veya uterin arter embolizasyon yöntemiyle miyomların ameliyatsız tedavileri yapılabilir. Ancak bunlar genellikle geçici çözümlerdir. Şikayetlere neden olan miyomların ameliyatla alınması daha etkin bir tedavi yöntemidir.

Bitkisel miyom tedavisi yapılabilir mi?

Bazı bitkiler miyomlara bağlı ağrıları azaltabilir. Bazı bitkiler hormonlar üzerinden etki ederek miyomların büyüme hızını etkileyebilir. Ancak sadece bitkisel tedavi ile miyomlar yok olmamaktadır. Bitkisel tedavi şikayetleri azaltma amacıyla uygulanabilmektedir.

miyom bitkisel tedavi

Özet

Bu yazımızda, miyom tedavisi konusunu ele aldık. Bu konuyla ilgili sorularınız için iletişim kanallarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim. 

Sevgilerimle, 

Prof.Dr. Eralp Başer

Önerilen Kaynaklar

  1. https://www.eralpbaser.com/miyomlar/
  2. https://www.uptodate.com/contents/uterine-fibroids-the-basics?search=fibroids&source=search_result&selectedTitle=1~150&usage_type=default&display_rank=1
  3. https://www.uptodate.com/contents/uterine-fibroids-beyond-the-basics?search=fibroids&source=search_result&selectedTitle=3~150&usage_type=default&display_rank=3

Prof. Dr. Eralp Başer

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı

[email protected]+90 533 433 02 82

Randevu Alın

Yorum Yazın