Endometrium Kanseri

Endometrium kanseri teşhis yöntemleri nelerdir?

Endometrium kanseri nedir ve belirtileri nelerdir?

 

 

Endometrium kanseri rahmin içini döşeyen endometrium adı verilen tabakadan kaynaklanan kanserlerdir. Bu hastalıkta belirtiler özellikle menopoz sonrasında meydana gelen anormal vajinal kanamalarla kendini göstermektedir.

Bunun dışında üreme çağında olan kadınlarda adetlerinin arasında meydana gelen anormal kanamalar da uyarıcı olabilmektedir.

 

Kimlerde endometrium kanseri riski artmaktadır?

 

Endometrium kanseri gelişim riski obezite,kolesterol metabolizması bozuklukları,uzun süre kontrolsüz hormon kullanımı, aile yatkınlığı ve genetik sendromlarda artmaktadır.

 

Endometrium kanseri teşhis yöntemleri nelerdir?

 

Endometrium kanserinin teşhisi için risk faktörü taşıyan kadınlarda,anormal kanama belirtisi gösteren hastalarımızda, rahim içerisinden biyopsi alınması gerekmektedir. Bu biyopsi kürtaj yöntemile veya histeroskopi denilen rahmin içinin kamerayla gözlenmesi yöntemiyle yapılabilmektedir.

 

Endometrium kanseri tedavi seçenekleri nelerdir?

 

Endometrium kanserinin esas tedavisi cerrahidir. Cerrahi esnasında rahim,yumurtalıklar ve lenf beziler alınmaktadır. Cerrahi tedavin adından patolojik değerlendirmeye alınan örneklere göre gerekirse radyoterapi veya kemoterapi verilebilir.

 

Endometrium kanserinde tedavi başarısını etkileyen faktörler nelerdir?

 

Endometrium kanserinde özellikle erken evrede başvuran hastalarımızda tedavi başarısı %100’lere yaklaşmaktadır. Endometrium kanserlerinde başarı şansı ne yazık ki evre arttıkça azalmaktadır.

 

Endometrium kanseri cerrahi tedavi sonrası kemoterapi veya radyoterapi gerekli mi?

 

Endometrium kanserinin tedavisinde esas yaklaşım rahim ve yumurtalıkların cerrahiyle alınmasıdır. Bundan sonra kemoterapi veya radyoterapi verilip verilmemesine karar verirken, patolojik kriterler göz önüne alınmaktadır. İleride tekrarlama riski yüksek olan hastalarımızda radyoterapi veya kemoterapi vermemiz gerekebilir.

 

Endometrium kanseri tedavi sonrası çocuk sahibi olunabilir mi?

 

Endometrium kanserinin tedavisi için rahim ve yumurtalıklar alınmaktadır. Bundan dolayı endometrium kanseri tanısı alıp rahim veya yumurtalıkları alınan hastalarımızda çocuk sahibi olma şansı kaybolmaktadır.

 

Endometrium kanseri tedavi sonrası takip nasıldır?

 

Endometrium kanseri nedeniyle tedavi edilen hatalarımızda ilk 2 yıl 3 aylık aralıklarla takip yapmaktayız. Bu takip esnasında eskiden rahmin bulunduğu bölge olan vajinal kaf bölgesinden simir testine benzer bir testle örnekleme yapmaktayız. bunu dışında gereği halinde ultrason veya tomografi gibi görüntüleme yöntemlerinden faydalanmaktayız.

 

Prof. Dr. Eralp Başer

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı

[email protected]+90 533 433 02 82

Randevu Alın