Dermoid kist ameliyatı sonrası hamilelik

dermoid kist

Dermoid kist yumurtalıklarda nispeten sık görülen iyi huylu bir tümördür. Dermoid kistler sıklıkla genç kadınlarda görülür. Bu nedenle dermoid kist ameliyatı sonrası hamilelik istemi ile sıkça karşılaşmaktayız.

Dermoid kist “matür kistik teratom” olarak da isimlendirilir. Embriyonel dokulardan kaynaklanır. Bu nedenle deri, yağ, saç, kemik, kas gibi dokular içerebilir.

dermoid kist ameliyatı sonrası hamile kadın

Dermoid kist kötü huylu mudur?

Dermoid kist çok büyük oranda iyi huylu bir kitledir. Dermoid kist kansere çok nadiren döner.

Dermoid kist tedavisi nasıl yapılır?

Dermoid kist genellikle kapalı ameliyat (laparoskopi) ile alınır. Bu sayede kısa sürede iyileşme sağlanır.

Dermoid kist ameliyatı riskleri nelerdir?

Genellikle kapalı yöntemle ameliyat edilen dermoid kisti ameliyatının riskleri normal bir kist ameliyatından çok farklı değildir. Kist içeriğindeki yağlı sıvı eğer karın içerisine boşalırsa bu durum karın içerisinde yapışıklıklara neden olabilir. Ancak bunun olmasını engellemek için karın içi bol steril sıvı ile yıkanmaktadır.

Laparoskopik dermoid kist ameliyatı sırasında yumurtalıklara zarar verilir mi?

Dermoid kistler genellikle yumurtalıklara yapışan kistler değillerdir. Bu sayede genellikle sağlıklı yumurtalık dokusundan kolayca ayrılabilirler. Buna bağlı olarak, yumurtalıklar zarar görmemektedir.

Dermoid kist ameliyatında yumurtalıkların alınması gerekir mi?

Dermoid kist ameliyatında yumurtalıkların alınması gerekli değildir. Nadir olarak kanser şüphesinin yüksek olması halinde veya hastanın menopozda olması durumunda yumurtalığın alınması gerekebilir. Ancak hamilelik düşünen bir hastamızda yumurtalıklar alınmaz ve özenli bir şekilde korunur.

hekim dermoid kist ameliyatı sonrası karar veriyor

Dermoid kist ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıl olmaktadır?

Dermoid kistin laparoskopik ameliyatı sonrasında genellikle aynı gün veya bir sonraki gün taburculuk olmaktadır. Açık ameliyatlara göre iyileşme süreci daha hızlı olmaktadır. Hastalarımız genellikle ameliyattan 2-3 gün sonra ev içi tüm aktiviteleri yapar hale gelmektedir. Ameliyattan 1 hafta sonra ise işe dönülebilir.

Dermoid kist ameliyatı sonrası iyileşme süresi ortalama 1 aydır.

Dermoid kist ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Dermoid kist tedavisinde çok büyük bir oranda ameliyatlar laparoskopik olarak yapıldığından, ağrı çok az olmaktadır. Bazı durumlarda hastalarımız spora, ağır ev işlerine ve cinsel hayata erken dönemde başlamakta ve sonrasında ağrı hissetmektedirler. Bu durumun önlenmesi için belli kısıtlamalara ağrı olmasa bile uyulmalıdır.

dermoid kist kasık ağrısı

Laparoskopi sonrası cinsel ilişkiye ne zaman girilir?

Dermoid kist için laparoskopi yapıldıysa, 3-4 hafta cinsel ilişkiye girilmemelidir. Cinsel ilişki ağrıyı tetikleyebilir veya nadiren yumurtalıktan kanamaya neden olabilir.

Dermoid kist ameliyatı sonrası hamilelik ne zamandan itibaren denenmelidir?

Ameliyattan 2 ay sonrasından itibaren hamilelik denenebilir.

Dermoid kist ameliyatı sonrası hamilelik daha zor mudur?

Hayır. Dermoid kist ameliyatında yumurtalıklara zarar verilmediğinden hamilelik oranları genellikle olmsuz yönde etkilenmez.

Dermoid kist ameliyatı sonrası hamilelik daha zor mudur?

Hayır. Dermoid kist ameliyatı sonrasında hamilelik risklerinde bir artış olmaz. Normal doğum yapılmasında bir sakınca yoktur. Dermoid kist nedeniyle ameliyat olmuş bir kadının sezaryenle doğum yapmasına gerek yoktur.

Dermoid kist konusundaki sorularınızı bize iletişim kanallarımızdan iletebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim, sevgilerimle.

Prof.Dr. Eralp BAŞER

Daha fazla bilgi için:

YUMURTALIK KİSTLERİ TEDAVİSİ

Ovarian Cysts

https://www.uptodate.com/contents/ovarian-cysts-beyond-the-basics?search=ovarian%20cyst%20dermoid&source=search_result&selectedTitle=2~150&usage_type=default&display_rank=2

Prof. Dr. Eralp Başer

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı

[email protected]+90 533 433 02 82

Randevu Alın

Benzer Yazılar

Yorum Yazın