Miyom ameliyatları sonrasında doğum şekli nasıl olmalıdır?

Miyomlar, rahim kasından kaynaklanan iyi huylu kitlelerdir. Yirmili yaşlardan itibaren, her yaş grubu kadında miyomlarla sık olarak karşılaşmaktayız. Bazı hastalarımızda bu miyomlar anormal kanamalar, kasık ağrısı ve baskı hissi yarattıklarından dolayı ameliyatla alınmaları gerekmektedir.  Bu yazımızda, miyom ameliyatı olmuş bir kadında ameliyat sonrasında gebe kalınması halinde doğum şekline nasıl karar verdiğimiz konusunda bilgiler vereceğiz. 

Öncelikle miyomların rahimdeki yerleşim bölgelerinden ve bunlara uygun operasyon şekillerinden bahsetmek istiyorum.

Miyomlar rahmin iç boşluğuna doğru uzanıyorsa buna submüköz, eğer rahim duvarına doğru gömülüyse intramural, rahmin dışına doğru karın boşluğuna uzanıyorsa buna subseröz yerleşim denilmektedir. 

Submüköz miyomlar eğer çok büyük değillerse genellikle histeroskopi ile alınabilirler. İntramural veya subseröz miyomlar karın boşluğuna doğru olduklarından, ya laparoskopik kapalı cerrahi ile, yada açık cerrahi ile alınırlar. Miyom operasyonlarından sonra gebe kalınmadan önce genellikle 3-6 ay arasında beklenmelidir. 

Miyom ameliyatlarından sonra doğum şekline karar verirken, yapılmış olan miyom ameliyatına dair detaylar çok iyi bilinmelidir. Mümkünse ameliyat notu veya videosu detaylı incelenmelidir. Bunun nedeni, miyom alınırken rahmin kas dokusunun ne derece derinliğine gidildiği ve uygun şekilde tekrar onarım yapılıp yapılamadığının anlaşılması çok önemlidir. 

Rahmin iç boşluğuna veya tamamen dışına doğru büyümüş miyomlar rahim duvarına girmediklerinden, ameliyatla alındıktan sonra genellikle normal doğum yapılmasında sakınca yoktur. Ancak rahim duvarına doğru girmiş miyomların çıkarılması sonrasında onarım yapılan kas dokusunun miktarı ve onarım şekli çok önemlidir. Eğer operasyon sırasında rahim derinine doğru girilmişse, normal doğum rahim yırtılması açısından ciddi riskler taşımaktadır. Bu nedenle bu hastalarımızda sezaryen doğum yapılması gerekmektedir. 

Miyom ameliyatı sonrasında gebe kaldığınızda, doktorunuzla doğum şeklini detaylıca konuşup en sağlıklı doğum şeklinde karar vermeniz doğru olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim, sevgilerimle.

Prof.Dr. Eralp Başer

Prof. Dr. Eralp Başer

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı

[email protected]+90 533 433 02 82

Randevu Alın

Yorum Yazın