Menopoz sonrası kanama olması normal değildir! 

menopozda adet

Menopoz sonrası kanama olması, menopoza girerken aşırı kanama olması veya menopozda lekelenme şeklinde kanama olması normal değildir. Menopozdan sonra kanama olan kadınların mutlaka detaylı olarak muayene olmaları gereklidir. Bu yazıda menopozda kanama nedenleri ve yaklaşımımızdan bahsedeceğiz.

Menopoz nedir?

Menopoz, tanım olarak adet kanamalarının kalıcı olarak kesildiği dönemdir. Normalde östrojen salgılayan yumurtalıklardan hormon salınımı düşer ve rahim kalınlığı incelir. 

Menopoz sonrası adet görme olur mu?

Tanım olarak menopoz, adetlerin kalıcı olarak kesilmesi durumudur. Dolayısıyla menopoz sonrası adet görme normal değildir ve mutlaka araştırılmalıdır. 

Menopoza girerken ara kanama olması bazı kadınlarda görülebilen bir durumdur. Son adet üzerinden 1 yıldan fazla süre geçtiyse, bu durum anormaldir.

menopozda ilaçlar

Menopozda kanama olur mu?

Bazı kişilerde menopoz döneminde vajinal kanamalar olabilmektedir. Bu kanamalar östrojen hormonu eksikliğinden, rahim kanserinin belirtisi olarak, rahim ağzının hastalıklarından, hormon tedavisi veya cinsel ilişkiye bağlı olarak oluşabilir. 

Postmenopozal kanama ismi verilen bu kanamalar mutlaka araştırılmalı, kesin neden belirlenmelidir.

menopoz destek

Menopoz sonrası kahverengi kanama neden olur?

Menopoza giren kadınlarda östrojen ve progesteron hormonlarının düşmesine bağlı olarak rahim içi endometrium dokusu oldukça incelmektedir. 

Kahverengi lekelenmelerin çoğu bu incelme yani atrofi nedeniyle olur. Ayrıca menopozda ilişki sonrası kanama da genelde kahverengi lekelenme şeklinde olmaktadır.

Ancak, yine de yukarıda sayılan ve tehlikeli olabilecek kanser öncüsü durumlar veya kanser durumları mutlaka araştırılmalıdır. Bazı durumlarda iyi huylu polipler veya miyomlar da menopoz sonrası kanamaya yol açabilir.

menopozda bir kadın ve doktoru

Hangi muayene ve incelemeler yapılmalıdır?

Menopoz sonrası kanama olmuş bir kadın mutlaka jinekolog muayenesi olmalıdır. Bu muayene sırasında rahim ağzından smear testi yapılmalıdır. Ayrıca ultrason ile rahim içi kalınlığı değerlendirilmelidir.

Eğer rahim içinde şüphe edilen bir kalınlık varsa, rahim içinden probe küretaj ile biyopsi alınır. Rahim kalınlaşması menopoz sonrasında normal değildir. Rahim kanseri veya rahim ağzı kanseri nadir de olsa olabilir. Bu durumda gerekli operasyon yapılır. 

Atrofi kanaması nedir?

Menopoz döneminde östrojen hormonundaki düşüş nedeniyle meydana gelen doku incelmesi nedeniyle vajinal kuruluğu ve endometrium incelmesi ortaya çıkabilir. Menopoz dönemi süresince sık görülen bu durum lekelenme şeklinde kanama yapabilir. 

Bu durumda etkin tedavi yapılmazsa bu lekelenmeler devam eder. Eğer hastamızın bir engeli yoksa (meme kanseri vs gibi), hormon tedavileri ile atrofi giderilir. 

menopoz sonrası kanama

Özet

Bu yazımızda “Menopoz sonrası kanama neden olur?” sorusunu cevaplandırdık. Lekelenme şeklinde de olsa bu kanamalar ihmal edilmemelidir. Mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Menopoz döneminde kanama ile ilgili sorularınız için bize ulaşabilirsiniz. 

Sağlıklı günler dilerim, 

Sevgilerimle.

Prof.Dr. Eralp BAŞER

Prof. Dr. Eralp Başer

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı

[email protected]+90 533 433 02 82

Randevu Alın

Yorum Yazın