LEEP sonrası hamile kalanlar nelere dikkat etmelidir?

leep işlemi

LEEP işlemi nedir?

LEEP, rahim ağzında kanser öncüsü olan CIN 2 ve CIN 3 tedavisi için kullanılan bir işlemdir. Bu lezyonlar kansere neden olabilen hücresel değişiklikler olarak tanınırlar.

LEEP işlemi genellikle kısa süren bir işlemdir. LEEP ameliyatı sonrasında hamile kalanlar dikkatli bir hamilelik süreci geçirmelidirler. Bu yazıda size bunları özetlemek istiyorum.

LEEP konizasyon nasıl yapılır?

Servikal konizasyon olarak da geçen bu işlem, rahim ağzının uç bölgesinin dilim şeklinde alınması esasına dayanır. Bu operasyon genellikle, genel anestezi altında yapılır. İşlem lokal olarak da yapılabilir. İşlem sonrasında ağrı için ağrı kesici kullanımı nadiren gerekli olmaktadır.

Amaç anormal hücrelerin temizlenmesidir. Rahim ağzı kanseri öncüsü lezyonlar temizlenir. LEEP sonrası kanama nadiren olabilmektedir. Bazı durumlarda doktorunuz kısa süreli vajinal tampon uygulayabilir.

LEEP olan hastalarda biyopsi sonuçlarının kanser barındırmaması, ve LEEP sonrası tekrarlama olmaması halinde hamilelik planlanabilir. Ayrıca patoloji incelemesinde cerrahi sınır da değerlendirilir. LEEP sonrası patoloji sonucu kanser çıkması halinde daha büyük cerrahi bir operasyon gerekebilir.

Bu operasyonda amaç, kanser riskinin ortadan kaldırılmasıdır. Şekilde, LEEP operasyonu görülmektedir. (Kaynak:https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/4711-loop-electrosurgical-excision-procedure-leep)

leep operasyonu

LEEP sonrası iyileşme süreci

Bu operasyon sonrası iyileşme genellikle 1,5 ay sonra tamamlanır. LEEP sonrası enfeksiyon belirtileri olmaması halinde, iyileşme hızlanacaktır. İyileşme sürecinin sorunsuz tamamlanmasını takiben, konizasyon sonrası cinsellik olmasında sakınca bulunmamaktadır.

LEEP işlemi sonrası hamilelik planlanması

Konizasyon işleminden 2 ay geçtikten sonra genellikle hamilelik planlanabilir. Bu süreçte yumurtlama takibi yapılabilir ve hamilelik ihtimali artırılmış olur. Hamilelik oluşması halinde, hastalarımız erken doğum riskine ve rahim ağzı yetmezliğine karşı dikkatli olarak takip edilmelidirler. LEEP sonrası hamile kalanlar açısından gerekli önerilerimizi dikkate almanızı tavsiye ederiz.

Rahim ağzı ölçümleri çok kritiktir

Hamilelikten sonra hastaların yakın takipleri kadın doğum doktoru tarafından titizlikle yapılmalıdır. Özellikle düşük riski olan hastalarımızda, ilk 10 hafta cinsel ilişkiden kaçınmak faydalı olabilmektedir.

Rahim ağzı değerlendirmesi vajinal ultrason ile yapılmaktadır. Resimde ultrasonla ölçüm görülmektedir (kaynak: https://www.isuog.org/resource/how-to-measure-cervical-length.html):

rahim ağzı ölçümü

Hangi hastalarda rahim ağzı yetmezliği riski vardır?

Hamileliğin 11-12. haftalarında yapılan rahim ağzı uzunluğu ölçümlerinde eğer uzunluk 25 mm altında ise risk olabilir. Bu durumda hastalarımıza yakın takip ve vajinal progesteron tedavisi başlıyoruz.

Eğer Eğer rahim ağzı kısalmaya devam ederse risk artıyor demektir. Özellikle de rahim ağzı uzunluğu 20 mm altına düşerse servikal serklaj dikişi atıyoruz.

Her LEEP olan kişide risk var mıdır?

LEEP sonrası rahim ağzı yetmezliği ve erken doğum riski azdır, ancak normale göre artar. Bu nedenle hastalarımızı yakın takip ediyoruz. Bu takipler sayesinde erken müdahale sağlanır ve çoğu hastamızda erken doğum riski ortadan kaldırılabilir.

Endişe etmeli misiniz?

LEEP geçirdiyseniz, kaygılanmanıza gerek yok. Düşük yapma riski çok azdır. Ancak yine de tedbirli olmanız ve kontrollerinizi ihmal etmemeniz önemlidir. Erken tanı ve tedavi durumunda hastalarımızın çok büyük bir kısmında sağlıklı bir şekilde doğum gerçekleşmektedir.

LEEP konizasyon konusunda daha detaylı bilgi için aşağıdaki yazımıza başvurabilirsiniz:

Prof. Dr. Eralp Başer

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı

[email protected]+90 533 433 02 82

Randevu Alın

Benzer Yazılar

Yorum Yazın