HPV Aşıları Felç Yapar Mı?

Herkese merhabalar! Bugün size, pek çok ülkede rutin aşılama takviminde olan, 9 yaşından itibaren çocuklara ve erişkinlere uygulanan HPV (human papillomavirus) aşılarının güvenilirliği hakkında bilgiler vermek istiyorum. Özellikle son zamanlarda basınımızda karşılaştığım, maalesef işin uzmanı olmayan kişiler tarafından yapılan ve herhangi bir bilimsel veriye dayanmayan “HPV aşısı olmayın, felç olursunuz” benzeri açıklamalara da, bilimsel kanıtlarla açıklık getirmek istiyorum.

HPV aşıları, human papillomavirüs’ün yapabildiği kanser ve siğil durumlarına karşı korunmak için üretilmiş ve 2006 yılında Amerikan FDA (U.S. Food and Drug Administration) kurumu tarafından kullanımı onaylanmıştır. Bu onay öncesinde, büyük ölçekli klinik araştırmalarla hem insanlardaki etkinlik yani HPV’ye karşı koruyuculukları, hem de güvenlik araştırmaları yapılmış ve teyit edilmiştir. 2006 yılında piyasaya çıkışından sonra da, milyonlarca kişiye uygulanan bu aşının detaylı olarak etkinlik ve yan etki çalışmaları yapılmış olup, kullanımının etkin ve güvenilir olduğu kanıtlanmıştır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), HPV aşılarının kullanımını önermiştir.

HPV aşılarının içeriği hakkında kısa bir bilgilendirme yapacak olursak, HPV aşıları CANSIZ virüs aşılarıdır. Yani, virüs DNA’sı içermezler ve hücrelerde HPV enfeksiyonu kesinlikle yapamazlar. HPV virüsünün dış katmanı olan kapsid bölgesine ait olan bir protein ile vücudun bağışıklık sistemini uyarırlar. Bu sayede gerçek virüsler vücuda ulaştığında vücudun bağışıklık sistemi bunları tanıyarak bertaraf etmektedir.

HPV Aşılarının Olası Yan Etkileri Nelerdir?

HPV aşılarının olası yan etkileri genellikle oldukça hafif olmaktadır. Bunlardan en sık olanı enjeksiyon yerinde ağrı ve kızarıklık gibi lokal etkilerdir. Kuadrivalan yani dört tipe karşı koruyan HPV aşısının piyasaya çıktığı tarih olan 2006 yılı ile 2013 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 57 milyon doz aşı uygulanmış ve bunlara ait yan etkiler takip edilmiştir. Bu süreçte, aşı yan etki bildirim sistemine (VAERS) 21 bin 194 bildirim yapılmıştır. Bu da, 10 binde 3 kişinin bir yan etki yaşadığı anlamına gelmektedir. Bildirilen yan etkilerin %92’si hafif lokal yan etkilerdir. Bunun dışında kalan daha ciddi yan etkiler arasında, baş ağrısı, bulantı, kusma, yorgunluk, baş dönmesi, senkop (bayılma) ve genel halsizlik en sık bildirilenler olmuştur. Benzer yaş gruplarında diğer aşılara kıyasla Guillain-Barré Sendromu (felç gelişme) riskinde artış görülmemiştir. Aşının uygulandığı gün senkop yani bayılma gelişme riski çok düşük ihtimalle olmakla birlikte, bu aşıya özel olmadığı, aynı şekilde meningokok aşısı uygulanan bireylerde de görüldüğü bildirilmiştir. Bu nedenle aşının uygulanmasını takiben özellikle ilk gün, bayılma riski açısından dikkatli olunması gerektiği bildirilmiştir.

Bu yan etkiler dışında, çok geniş çalışmalarda kan pıhtılaşması (venöz tromboemboli) ve multipl skleroz (MS), optik nörit (sinirsel görme kaybı), transvers miyelit ve ensefalomiyelit (felç nedeni olabilecek beyin ve sinir hastalıkları) gelişimi gibi ciddi riskler de araştırılmıştır. Milyonlarca hastanın verileri incelenmiş, ve aşı uygulaması ile bu hastalıklar arasında hiçbir ilişki bulunmamıştır. Anafilaksi olarak adlandırılan şiddetli alerjik reaksiyon durumunun sıklığı da, 1 milyon dozda bir olarak bildirilmiştir.

Dokuz HPV tipine karşı koruma sağlayan aşının, enjeksiyon yerinde kızarıklık ve şişlik yapma ihtimalinin dörtlü aşıya göre biraz daha fazla olabileceği bildirilmiştir. Baş ağrısı, ateş, halsizlik, bulantı gibi yan etkilerin gelişme sıklığının 1000’de birden az olduğu bildirilmiştir.

Bugüne kadar yapılan, milyonlarca kişinin incelendiği çalışmalarda, HPV aşılarının hiçbir şekilde ölüm veya ölümcül yan etki ile ilişkisi gözlenmemiştir.

Özetle, HPV aşıları oldukça etkin ve güvenli oldukları kanıtlanmış aşılardır. HPV’nin neden olduğu kanser ve kanser öncüsü durumlara karşı en etkili silahlarımız olan bu aşıların kullanımı ile kanser riski önemli ölçüde azaltılabilecektir. Dünya üzerinde 140’tan fazla ülkenin rutin aşılama şemasına aldığı bu aşıların, en kısa zamanda ülkemizde de halka ücretsiz bir şekilde uygulanmasını temenni ediyoruz.

Miyomlar, rahim kasından kaynaklanan iyi huylu kitlelerdir. Yirmili yaşlardan itibaren, her yaş grubu kadında miyomlarla sık olarak karşılaşmaktayız. Bazı hastalarımızda bu miyomlar anormal kanamalar, kasık ağrısı ve baskı hissi yarattıklarından dolayı ameliyatla alınmaları gerekmektedir.  Bu yazımızda, miyom ameliyatı olmuş bir kadında ameliyat sonrasında gebe kalınması halinde doğum şekline nasıl karar verdiğimiz konusunda bilgiler vereceğiz. 

Kaynaklar: 

 1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16462611/
 2. https://www.who.int/groups/global-advisory-committee-on-vaccine-safety/topics/human-papillomavirus-vaccines/safety (Accessed on January 16, 2023).
 3. Human Papillomavirus Vaccination Coverage Among Adolescent Girls, 2007–2012, and Postlicensure Vaccine Safety Monitoring, 2006–2013. United States. MMWR Recomm Rep. 2013;62(29):591.
 4. Slade BA, Leidel L, Vellozzi C, Woo EJ, Hua W, Sutherland A, Izurieta HS, Ball R, Miller N, Braun MM, Markowitz LE, Iskander J. Postlicensure safety surveillance for quadrivalent human papillomavirus recombinant vaccine. JAMA. 2009 Aug 19;302(7):750-7. doi: 10.1001/jama.2009.1201. PMID: 19690307.
 5. Klein NP, Hansen J, Chao C, Velicer C, Emery M, Slezak J, Lewis N, Deosaransingh K, Sy L, Ackerson B, Cheetham TC, Liaw KL, Takhar H, Jacobsen SJ. Safety of quadrivalent human papillomavirus vaccine administered routinely to females. Arch Pediatr Adolesc Med. 2012 Dec;166(12):1140-8. doi: 10.1001/archpediatrics.2012.1451. PMID: 23027469.
 6. Scheller NM, Svanström H, Pasternak B, Arnheim-Dahlström L, Sundström K, Fink K, Hviid A. Quadrivalent HPV vaccination and risk of multiple sclerosis and other demyelinating diseases of the central nervous system. JAMA. 2015 Jan 6;313(1):54-61. doi: 10.1001/jama.2014.16946. PMID: 25562266.
 7. Moreira ED Jr, Block SL, Ferris D, Giuliano AR, Iversen OE, Joura EA, Kosalaraksa P, Schilling A, Van Damme P, Bornstein J, Bosch FX, Pils S, Cuzick J, Garland SM, Huh W, Kjaer SK, Qi H, Hyatt D, Martin J, Moeller E, Ritter M, Baudin M, Luxembourg A. Safety Profile of the 9-Valent HPV Vaccine: A Combined Analysis of 7 Phase III Clinical Trials. Pediatrics. 2016 Aug;138(2):e20154387. doi: 10.1542/peds.2015-4387. Epub 2016 Jul 15. PMID: 27422279.
 8. https://vaers.hhs.gov/


Prof. Dr. Eralp Başer

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı

[email protected]+90 533 433 02 82

Randevu Alın

Benzer Yazılar

2 Cevap
 1. DEFNE AKTOPRAK

  Merhaba Hocam,

  Aslında açıklamalarınız gayet yeterli ancak insan yine de konu evladı olunca endişe etmekten geri kalamıyor.
  İlk doz yapıldı, 2 ve 3. dozlar yapılacak ancak dikkat eksikiliği, ms gibi rahatsızlıklardan da bahsediliyor. Ayrıca aşının içeriğinde alimünyum olması bir sıkıntı getirir mi?
  Cevabınız için teşekkürler.

  1. Merhabalar, yapılan çalışmalarda bire bir bağlantı kesinlikle görülmemiştir. Eğer çocuğunuz 15 yaş altında ise son çalışmalarda tek veya 2 dozun da yeterli olabileceği gösterilmiştir.

Yorum Yazın