Dermoid kist alınmazsa ne olur?

dermoid kist

Bu yazımızda, “Dermoid kist alınmazsa ne olur?” sorusunu cevaplandıracağız.

Dermoid kist nedir?

Dermoid kistler özellikle ergenlik ve üreme çağındaki kadınlarda tümör olarak en sık görülen, iyi huylu kistlerdir. Yumurtalığın germ hücreli tümörlerindendir ve “matür kistik teratom” olarak da bilinirler.

Bu kistler embriyo döneminden gelen kök hücrelerden kaynaklanır. Kendiliğinden iyileşmeleri beklenmez ve genellikle yavaş büyüme eğilimindedirler. Bu nedenle, yumurtalıkta dermoid kist saptandığı taktirde ameliyatla alınmaları tercih edilmektedir.

Ancak bazı hastalarımız yumurtalık rezervini korumak niyetiyle bu ameliyattan kaçınmaktadır.

Dermoid kist neden olur?

Dermoid kistlerin oluşum nedeni tam bilinmemektedir. Ancak embriyonel dönemde hücre bölünmesi aşamasındaki bir genetik bölünme problemine bağlı olarak gelişebildikleri düşünülmektedir. Gelişmekte olan embriyoyu, tüm organ ve dokularımızı oluşturan 3 tabaka mevcuttur: Ektoderm, mezoderm ve endoderm.

Dermoid kistte bu üç tabakanın her birinden dokular yer alabilir. Dermoid kistlerde sıklıkla yağ bezleri, cilt, kıl folikülleri, kemik, kas, sindirim sistemi dokuları gibi dokular oluşabilir.

Dermoid kistin görüntüsü nasıldır?

Dermoid kistlerin içeriğinde yağ, kıl, kıkırdak, kemik, diş, cilt dokusu gibi pek çok farklı doku bulunabilir (RESİM-1). İçeriğindeki yağlı sıvı ve kıllar sayesinde dermoid kist ultrason görüntüleri çok tipiktir (RESİM-2).

Dermoid kist ne zaman alınır?

Dermoid kistler kendi haline bırakıldıkları zaman genellikle yavaş bir şekilde büyürler (senede 1.5-2 mm boyut artışı olur). Bu nedenle dermoid kistlerin boyutları 5-6 cm boyutlara ulaşmadan alınmaları tercih edilir. Dermoid kist alınırken kapalı yumurtalık kist ameliyatı (laparoskopi) yöntemi tercih edilir.

Dermoid kist ameliyatı riskleri nelerdir?

Tüm yumurtalık ameliyatlarında, kistin alınması sırasında az oranda da olsa sağlıklı yumurtalık dokusunun alınmasına neden olabilir. Bu durumda da yumurtalık rezervinde azalma riski söz konusudur. Bu nedenle cerrahi tekniğe özen göstermek, sadece kisti almaya çalışmak çok önemlidir.

Dermoid kist nedeniyle yumurtalıkların alınması gerekliliği bulunmamaktadır. Ancak gebelik istemi bulunmayan veya menopozdaki hastalarımızda nadiren tercih edilebilir. Adet düzensizlikleri ve dermoid kistler veya dermoid kist ameliyatları arasında ilişki bulunmamaktadır.

Dermoid kist ameliyat edilmezse ne olur?

Bu kistlerin ameliyat edilmemeleri durumunda aşağıdaki riskler ortaya çıkar:

Kist boyutunda büyüme

Dermoid kistlerin büyüme hızı oldukça yavaştır. Çoğu çalışmada, yılda ortalama 1.5-2 mm arasında boyut artışı olduğu izlenmiştir. Bu nedenle küçük ve belirti vermeyen kistler alınmadan takip edilebilir. Ancak 5 cm’den büyük olan kistler, yumurtalığın torsiyonu (boğulması) ve yumurtalığın doku ölümü riskini taşırlar.

Kistin boyutlarının artması kasık ağrısı riskini de artırmaktadır. Bu nedenle 5-6 cm’den daha büyük kistlerin alınması genel olarak tercih edilir.

Kist yırtılması

Kist yırtılması dermoid kistlerde nadiren oluşur. Dermoid kisti içeriğindeki yağlı sıvının karın içerisine yayılması karın bölgesinde şiddetli ağrıya neden olabilir. Ayrıca, dermoid kist sıvısının yayılması, karın içi organlar arasında yapışıklık oluşmasına neden olabilir. Yapışıklık meydana gelen hastalarımızda acil veya kronik karın ağrıları oluşabilir.

Yumurtalık torsiyonu

Dermoid kistin boyutlarının artmasıyla yumurtalık ağırlığı artar. Bu nedenle yumurtalık kendi etrafında dönebilir. Yumurtalığı besleyen damarlar da bu nedenle tıkanabilir ve yumurtalık hücrelerinin oksijensiz kalarak ölmesine yol açabilir. Over torsiyonu adı verilen durum ortaya çıkabilir.

Çoğu zaman acil ameliyat gerekebilir. Bu ameliyat genellikle laparoskopik yöntemle yapılır. Bazı durumlarda etkilenmiş yumurtalığın tamamen alınması gerekebilir. Bazı hastalarımızda ise sadece kist alınması ve yumurtalığın geri döndürülmesi ile tedavi edilebilir.

kadın yumurtalık neden ters döner

Kansere dönüşme

Dermoid kistlerde kansere dönüşme çok nadirdir (% 0,2-2). Yaş 45 ve üzerindeyse, dermoid kist çapı 10 cm’den büyükse, kist boyutları beklenenden hızlı artıyorsa dermoid kist kanserleşmiş olabilir.

Dermoid kist ameliyatı hangi durumlarda ertelenebilir?

  1. Hastamızın herhangi bir şikayeti yoksa
  2. Kist boyutları 5-6 cm’den küçükse
  3. Daha önce de bir yumurtalık kisti ameliyatı geçirmişse (daha fazla zararı önlemek için)
  4. Yumurtalık torsiyonu şüphesi yoksa
  5. Kanserleşme şüphesi yoksa

operasyon ertelenebilir. Genellikle bu durumda hastalarımızı 3 ayda bir takip ederiz.

Hamilelikte dermoid kist ameliyatı olur mu?

Eğer dermoid kist tanısı hamilelikte konulmuşsa, ve kist yukarıda sayılan şekilde ameliyat gerektirmiyorsa, hamilelik süresince takip edilebilir. Nadiren gebelikte yumurtalık torsiyonu oluşabilir ve acil ameliyat gerekebilir.

hamilelikte dermoid kist

ÖZET

Dermoid kistler yumurtalıklarda en sık görülen kitlelerdendir. Bu yazıda “Dermoid kist ameliyat edilmezse ne olur?” sorusunu sizin için cevaplandırdık. Sorularınız için bize Başer Clinic iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim, sevgilerimle.

Prof.Dr. Eralp BAŞER

Kaynaklar:

  1. Makale-2
  2. Makale-2
  3. Hasta bilgilendirme
  4. https://www.eralpbaser.com/yumurtalik-kisti-tedavisi/

Prof. Dr. Eralp Başer

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı

[email protected]+90 533 433 02 82

Randevu Alın

Yorum Yazın